nowy e-TOLL

Żegnaj ViaTOLL, witaj e-TOLL.

To że system ViaToll ulega zmianie, i całkowicie zniknie z naszego rynku – a pojawia się e-TOLL, to pewnie większość z was już wie.

Bez wątpienia w ramach przypomnienia Bodnar-Truck przypomni kilka najważniejszych aspektów tej oto zmiany.

Ściślej mówiąc – ViaToll zastąpi e-Toll.

I faktem jest że do końca września 2021 zniknie wszystkim znany system opłat za przejazdy na wybranych odcinkach dróg.

Zastąpi go natomiast nowy system e-Toll, który stopniowo jest już wdrażany.

Żegnaj ViaTOLL, witaj e-TOLL – Czym jest e-TOLL?

System e-TOLL ma wykorzystywać pozycję GPS pojazdu i na tej podstawie zliczać opłaty (ba! Kolejny element pełnej kontroli). Dane GPS z pojazdu będą przekazywane z pojazdu prosto do Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS.

Kierowca, który będzie chciał (a już niedługo będzie musiał) skorzystać z nowego systemu e-TOLL będzie zobligowany do rejestracji w systemie oraz kupić urządzenie do „śledzenia” pojazdu i jego trasy.

Aktualnie w systemach zarejestrowanych jest ponad 22 tysiące kont i 34 tysiące pojazdów. Ściśle mówiąc liczba użytkowników rośnie.

Jak dotąd system dotyczy pojazdów o masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz autobusów poruszających się po sieci płatnych odcinków – bez względu na ich DMC, ale o liczbie miejsc powyżej 9 sztuk.

W podsumowaniu i tak dla ścisłości na terenie naszego kraju – takich płatnych odcinków mamy 3660 km…
Ogólnie rzecz biorąc jest gdzie płacić, tym bardziej że są to szlaki tranzytowe i komunikacyjne pomiędzy największymi aglomeracjami.

 

Producent i pomysłodawca przedstawia zalety systemu. A jakie?

– bieżący wgląd w wydatki i zarządzanie swoim kontem

– kompleksowa obsługa online, bez konieczności wizyty w MOK

– wszystkie dane, dokumenty i usługi w jednym miejscu

 

Żegnaj ViaTOLL, witaj e-TOLL. Jak skorzystać z systemu e-TOLL?

  1. Rejestracja na IKK (internetowe konto klienta) – poprzez strony online etoll.gov.pl lub e-Urząd Skarbowy, osobiście w MOK lub za pośrednictwem wybranych operatorów kart flotowych.
  2. Wybór sposobu przekazywania danych geolokalizacyjnych – aplikacja e-TOLL na urządzenia mobilne, urządzenie pokładowe OBU, zewnętrzny system lokalizacyjny
  3. Wskazanie sposobu płatności za przejazd – konto rozliczeniowe w trybie przedpłaty (doładowanie salda) oraz konto rozliczeniowe w trybie płatności okresowej

 

A o wadach w sumie nie wspomnieli 😉  ostatecznie miejmy nadzieję, że wszystko odbywać się będzie w zgodzie z założeniami i bez większych problemów dla użytkowników.

Bo jak wiadomo postęp cyfryzacji w systemach Państwowych – założenia ma dobre, a wykonanie jak zwykle.

Tym bardziej że od 1 lipca 2020 poborcą tych opłat jest już Krajowa Administracja Skarbowa 😉

Jeśli ktoś z was korzysta już z systemu, to też dajcie znać jak się to sprawdza przy waszych pojazdach lub flotach.

 

Bądź co bądź na zakończenie, standardowo zapraszamy was na nasze kanały społecznościowe – gdzie na co dzień będziecie w stanie zobaczyć jak przebiega nasz dzień pracy, ale i także poczytać o onych usługach jakie dla was przygotowujemy.

FACEBOOK

GOOGLE

INSTAGRAM

PINTEREST

KONTAKT

Udostępnij

Zobacz także:

Truck DPF clean
Aktualności

Czyszczenie DPF

Czyszczenie DPF i katalizatorów – Profesjonalna usługa w Gorzowie Wielkopolskim Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem. Czyszczenie DPF – Optymalne rozwiązanie dla Twojego pojazdu

Serwis TIR
Aktualności

Obsługa ciężarówek

Obsługa Ciężarówek to podstawa właściwej działalności firmy transportowej Jak wiemy ostatnie miesiące są dla transportu bardzo ciężkie. Dlatego aby nie dokładać sobie problemów – jedną

Masz pytanie? Napisz